Wydawca treści Wydawca treści

Obiekty edukacyjno - przyrodnicze

Na terenie Nadleśnictwa Antonin funkcjonują następujące obiekty wykorzystywane w edukacji leśnej społeczeństwa:

1) Izba przyrodniczo-leśna w poradziwiłłowskim zabytkowym budynku „Ogrodówka". Parter budynku od 2000 roku wyposażony jest w wystawę stałą pod tytułem „Spotkanie z lasem", która jest podzielona na cztery działy tematyczne: świat roślin, świat zwierząt, przemysł drzewny i ochronę przyrody. Ekspozycja umożliwiała nauczycielowi samodzielne przeprowadzenie zajęć na wybrany temat, dostosowany do zainteresowań i możliwości uczniów. Nadleśnictwo udostępniało również opracowany przewodnik metodyczny po wystawie i zeszyt ćwiczeń dla uczniów. Obecnie sale dydaktyczne wymagają nowej aranżacji i wystroju.

2) Leśna wiata dydaktyczna przy Izbie przyrodniczo-leśnej „Ogrodówka" – adaptacja wiaty dla celów edukacyjnych w 1998 roku, w minionym okresie jeden raz konserwowana; 3) Leśna ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna na terenie rezerwatu przyrody „Wydymacz" została wytyczona w 1997 roku. W 2006 roku zmieniono liczbę przystanków i tablic dydaktycznych z 7 do 12;

4) Ścieżka przyrodnicza Moja Wola o długości 6,5 km, zaprojektowana była przez Urząd Gminy w Sośniach i Nadleśnictwo Antonin. Ścieżka przebiega w całości przez park krajobrazowy „Dolina Baryczy" i podzielona jest na 5 odcinków z tablicą tematyczną i miejscem biwakowym;

5) Trasa rowerowa Ostrów-Antonin – w 2006 roku zaprojektowano 6 przystanków tematycznych i wykonano stelaże z tablicami informacyjnymi i ławkami na trasie rowerowej biegnącej z Ostrowa Wielkopolskiego do Antonina;

6) Ośrodek edukacji leśnej („Domek Wilhelma") − w 2006 roku rozpoczęto gruntowny remont budynku, który stanowiła fragment rezydencjonalnego założenia księcia Antoniego Henryka Radziwiłła z 20.–30. lat XIX wieku w Antoninie. Na zabytkowe założenie składały się m.in.: pałacyk myśliwski, leśniczówka (obecnie siedziba nadleśnictwa), tzw. „Ogrodówka", stajnia – wozownia i szkoła. Budynek wzniesiony został dla księcia Wilhelma i jego gości w końcu lat 30. XIX wieku w tzw. stylu szwajcarskim z elementami klasycystycznymi; później pełnił rolę oficyny i kuchni pałacowej. Remont budynku zakończono wiosną 2007 roku. Na parterze powstały dwie sale multimedialne oraz pomieszczenie gospodarcze, a na piętrze cztery pokoje gościnne z łazienkami oraz oddzielnym aneksem kuchennym.

7) dwie leśne wiaty dydaktyczne przy „Domku Wilhelma" zbudowane w 2007 roku, przy jednej wykonano kominek grillowy, a kilkanaście metrów od zadaszeń przygotowano miejsce na ognisko;

8) Plac myśliwski św. Huberta, na terenie którego funkcjonowała do 2012 roku ekspozycja dotycząca pracy w lesie wykonana przez mieszkańca Dębnicy p. Kraskę;

9) Wieża obserwacyjna (birdwatching) w Trzcielinach – powstała w drugiej połowie lat 90. ubiegłego wieku, staraniem dawnego wojewódzkiego konserwatora przyrody w Kaliszu i Nadleśnictwa Antonin;

10) Szkółka leśna w Świecy – w 2012 roku wybudowano leśną wiatę dydaktyczną z kominkiem grillowym.

W miejscowości Laski, w bezpośrednim sąsiedztwie Ośrodka Naukowo-dydaktycznego i Arboretum utworzono w 1998 roku "Klasę Leśną". Jest to obiekt, w którym pod okapem drzew prowadzone są lekcje o lesie i jego mieszkańcach. Słuchaczami najczęściej są dzieci z przedszkoli i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Zajęcia prowadzone są przez odpowiednio przygotowanych do tego celu leśników. Wyjątkowo urokliwa sceneria umożliwia poznawanie ważnych zagadnień przyrodniczych w połączeniu z wypoczynkiem i rekreacją. Pobliski Ośrodek Naukowo-dydaktyczny, dysponujący stu miejscami noclegowymi stwarza wspaniałe warunki do organizowania dłuższych pobytów dzieci i młodzieży w ramach "zielonych szkół".

Okoliczne atrakcje przyrodnicze: Hodowla dziko żyjacych koników - "tarpanów" w Mariance Siemieńskiej - 14 km od Klasy Leśnej Rezerwat "Stara Buczyna w Rakowie" - 14 km od Klasy Leśnej Rezerwat "Ols w Dolinie Pomianki" - 14 km od Klasy Leśnej Rezerwat "Las łęgowy w Dolinie Pomianki" Pałac w Siemianicach wraz z otaczającym go parkiem - pomnikiem przyrody - siedziba dyrekcji LZD Siemianice

W nadleśnictwie Syców do największych atrakcji należy Arboretum Leśne im. Prof.Stefana Białoboka w Stradomi. Nadleśnictwo prowadzi oddzielną stronę poświęconą temu obiektowi.

Link do strony arboretum poniżej

: http://www.arboretumlesne.poznan.lasy.gov.pl/


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

IV Rajd Hajstra

9 września 2017 br. Nadleśnictwo Antonin wraz z partnerami: Stowarzyszeniem Przyjazne Otoczenie, Gminą Sośnie, Nadleśnictwem Syców i Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Siemianicach zapraszają na kolejną IV edycję rodzinnego Rajdu Hajstra.
Nazwa tej sprotowo-rodzinnej imprezy jest jednocześnie nawiązaniem do ptasiej osobliwości Doliny Baryczy i antonińskich lasów – bociana czarnego. Hajstra to potoczna nazwa tego gatunku, będącego pod ścisła ochroną. Przy odrobinie szczęścia można go wypatrzeć na trasach tegorocznego rajdu. Rajd Hajstra przyciąga wielu chętnych, szczególnie rodziny, z całego regionu i nie tylko.

Co roku Nadleśnictwo Antonin modyfikuje i uatrakcyjnia przebieg tras. Na wszystkich będzie mierzony czas w tym roku. Dystans do pokonania na rowerze w tym roku to dwie pętle:

rychtalska – 37 km (charakter wyścigu),
rodzinna – 16 km (charakter krajoznawczy).

Dodatkową atrakcją są dwie nowe konkurencje:

bieg przełajowy na długości 10 km (charakter wyścigu),
6,5 kilometrowy marsz nordic walking – możliwość marszu rodziców z małymi pociechami (w wózkach) - trasa rekreacyjna.

Startujemy o godzinie 10:00 ze Stanicy Harcerskiej "Biały Daniel" w Mojej Woli (Sośnie), a zapisy będą prowadzone w biurze zawodów od godziny 8:00 do 9:55.

Na wydarzenie można też zapisać się za pośrednictwem formularza internetowego. Aby to zrobić, należy kliknąć tutaj

Wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w przeróżnych grach i konkursach edukacyjnych, losowane będą także nagrody przygotowane przez licznych sponsorów: Zapnet, Masterplast, Campus Domasławice, Woseba, De Facto, Górecznik, e-bmx, OstSped, nadleśnictw Antonin, Syców i LZD w Siemianicach. Na szczęśliwca czeka nagroda główna – rower :)

Rajd umożliwia poznanie dziedzictwa przyrodniczo–historycznego południowego regionu Wielkopolski.

Na uczestników czekają m.in. kościół barokowy w Cieszynie pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowany przed 1697 rokiem, zaliczany do jednych z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej regionu. Ponadto dwór w Cieszynie, który pochodzi z końca XVIII wieku oraz pałac myśliwski w Mojej Woli (dawna własność baronowej Agnes Diergardt), którego ściany pokryte są korą dębu korkowego (sprowadzonego z Portugalii).

Rajd jest też doskonałą okazją do podziwiana piękna przyrody, słynnych drzewostanów sosny rychtalskiej. Trasa rychtalska przebiega w sąsiedztwie najwyższego wzniesienia w powiecie ostrowskim "Winna Góra" (199 m n.p.m). Doskonałym miejscem do odpoczynku jest zespół starych, eutroficznych 300 hektarowych stawów możdżanowskich.

Wstęp bezpłatny, a na każdego uczestnika Rajdu czekać będzie gorący napój i ciasto. Ponadto możliwość zakupu ciepłego posiłku.

Aktualności wydarzenia można śledzić także na facebookowym profilu Rajdu Hajstra Nadleśnictwa Antonin

Rajd Hajstra jest jedną z imprez w ramach Dni Karpia w Dolinie Baryczy (których organizatorem jest Stowarzyszenie Partnerstwo dla Doliny Baryczy).